logo
DAV PUBLIC SCHOOL, R. K. Puram
Sec-9, New Delhi - 110022
Latest News  
  • Appeal for COVID-19.This being one of the most trying times, let us together, once again, rise to help the Nation in need.For reading complete msg visit davcmc.net.in
 
ACHIEVEMENTS 2019-20  

 

smileySARTHAK JAIN participated

in

PARA  ATHLETICS got CONSOLATION PRIZE in 100 Metres Race.yes

                

 

 FORCEFEST 2K19 AT APEEJAY SCHOOL,             

                               

 

  • NAME OF THE EVENT

 CHANGE X ( FANCY DRESS COMPETITION)
 

AKANKSHA CHETRI OF CLASS V- A

SECURED 2ND POSITION

  •   ARYA SAMAJ MANDIR   R.K PURAM 

 

PRATEEK SHARMA OF CLASS – V

SECURED 3RD POSITION IN “भाषण प्रतियोगिता GEETA CHANTING COMPETITION  AT CHINMAYA VIDYALYA ON 25.9.19

S.NO

STUDENT’S NAME

CLASS & SEC.

POSITION

1

SANVI

I – B

CONSOLATION

2

JUGAL HANSARYA

IV –B

CONSOLATION

3

DIVYANSHU PANDA

IV-B

CONSOLATION

 

HILLS WOOD ACADEMY

NAME OF THE EVENT- CRAFT LIKE NO ONE’S WATCHING

S.NO

 STUDENT’S NAME

CLASS & SEC.

POSITION

1

BHAVIKA

I- B

1ST

2

 ARUSH BASAK

II –A

1ST

 

 

NAME OF THE EVENT- TECH PAINTERS

S.NO

 STUDENT’S NAME

CLASS & SEC.

POSITION

1

GAURAV KUMAR

V-A

1ST

2

NISCHAL KUMAR

V-B

1ST

 

INTER HOUSE COMPETITION ON 19.10.19

CANDLE & DIYA  DECORATION  COMPETITION

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

RISHABH CHOUREY

II-B

1ST

DAFFODIL

2

KESHAV SHARMA

II-A

2ND

MARIGOLD

3

PARIKSHIT SINGH

II-A

3RD

DAFFODIL

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

ARADHYA SHARMA

III-B

1ST

SUNFLOWER

2

ABHINAV  SINGHAL

III-C

2ND

SUNFLOWER

3

KESHAV

III-A

3RD

-

 

LANTEEN MAKING COMPETITION

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

TANMAY VERMA

IV-A

1ST

TULIP

2

JUGAL HANS ARYA

IV-B

2ND

JASMINE

3

GARVIT LOHANI

IV-B

3RD

SUNFLOWER

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

AYUSH KUMAR

V-A

1ST

DAFFODIL

2

NISCHAL KUMAR

V-B

2ND

LOTUS

3

GAURAV KUMAR

V-A

3RD

MARIGOLD

 

MTNL PERFECT HEALTH MELA ON 18.10.19

TOPIC – POWER YOGA

POSITION – 2ND

S.NO

NAME

CLASS

1

AAHAN RAWAT

III-A

2

AHUBHAV KANDWAL

III-A

3

SAPARNA BEHRA

III-A

4

PRANJAL KATHAIT

III-A

5

JAI VARDHAN

III-A

6

VANSH PARMAR

III-B

7

SHREYA GANDHI

III-B

8

VEDANSH

III-C

9

TRISHA

III-C

10

YASHI YADAV

IV – A

11

PRAKRITI

IV – A

12

ANKIT

IV –A

13

SHAUNAK BARAL

IV –A

14

TANVI

IV –A

15

SHAURYA RAUTELA

IV –A

16

BHAVESH KALRA

IV –B

17

AARAB BHATT

IV-B

18

ANEESH YADAV

IV –B

19

ISHITA SINGH

IV-B

20

JEEVAN .M

IV-B

21

ANUSHREE.M

V-A

22

PIYUSH PAL

V-A

23

SARTHAK RAJPUT

V-B

24

NIVRIT

V-B

 

 

 

 

NAME OF THE EVENT – DRAMATISATION     “ एकांकी प्रस्तुति “

 

 

S.NO

 STUDENT’S NAME

CLASS & SEC.

POSITION

1

AKANKSHA CHETRI

V –A

1ST

2

SHRISHTI SINGH

V –A

1ST

3

SRISHTI KAUNDAL

V –A

1ST

4

JAIADITYA KILHORE

V –A

1ST

5

MITALI SAINI

V –B

1ST

 

INTER HOUSE  COMPETITION –

 TOPIC- MAGIC WITH NEWSPAPER

DATE:-  16.11.19

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

DHRUVIKA KUMAR

II-A

1ST

MARIGOLD

2

AARAV DHIMAN

II-B

2ND

SUNFLOWER

3

YASHIKA

II-A

3RD

TULIP

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

Aradhya Sharma

III-B

1ST

SUNFLOWER

2

AAHAN  RAWAT

III-A

2ND

SUNFLOWER

3

RITVI KILHORE

III-B

3RD

TULIP

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

SUHAGI PATRA

IV-B

1ST

MAGIGOLD

2

PIYUSH  SHARMA

IV-A

2ND

JASMINE

3

JUGAL HANS ARYA

IV-B

3RD

JASMINE

                         

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

JAI ADITYA  KILHORE

V-A

1ST

 MARIGOLD

2

YUDHVEER

V-B

2ND

LOTUS

3

NETIK UJJAINWAN

V-A

3RD

LOTUS

 

INTER HOUSE COMPETITION ON 19.10.19

CANDLE & DIYA  DECORATION  COMPETITION

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

RISHABH CHOUREY

II-B

1ST

DAFFODIL

2

KESHAV SHARMA

II-A

2ND

MARIGOLD

3

PARIKSHIT SINGH

II-A

3RD

DAFFODIL

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

ARADHYA SHARMA

III-B

1ST

SUNFLOWER

2

ABHINAV  SINGHAL

III-C

2ND

SUNFLOWER

3

KESHAV

III-A

3RD

-

 

LANTEEN MAKING COMPETITION

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

TANMAY VERMA

IV-A

1ST

TULIP

2

JUGAL HANS ARYA

IV-B

2ND

JASMINE

3

GARVIT LOHANI

IV-B

3RD

SUNFLOWER

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

AYUSH KUMAR

V-A

1ST

DAFFODIL

2

NISCHAL KUMAR

V-B

2ND

LOTUS

3

GAURAV KUMAR

V-A

3RD

MARIGOLD

 

RAJVEER SINGH 0F  PRE SCHOOL & VARDHAN GOTHWAL  OF PRE PRIMARY HAVE   RECEIVED CERTIFICATES & GIFTS FOR SHOWING THEIR OUTSTANDING PERFORMANCE IN TERRESTRIAL ZEAL  COMPETITION HELD AT KULACHI HANSRAJ MODEL SCHOOL .

INTER HOUSE COMPETITION ON 3.8.19

RAKHI  DECORATION COMPETITION

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

YASHIKA

II-A

1ST

TULIP

2

AARAV

II-B

2ND

SUNFLOWER

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

PARTH  JOSHI

III-C

1ST

SUNFLOWER

2

LAVANYA SHARMA

III-B

2ND

JASMINE

 

 

RAKHI MAKING COMPETITION

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

SAI ANSKIKA

IV –B

1ST

MARIGOLD

2

AYUSH  KUMAR

IV –B

2ND

MARIGOLD

 

S.NO

NAME

CLASS

POSITION

HOUSE

1

AMLAN DAS

V-B

1ST

JASMINE

2

YUDHVEER

V-B

2ND

LOTUS

SWASTIK RANA OF CLASS – V HAS ENTHUSIASTICALLY PARTICIPATED IN ALL INDIA JUNIOR NATIONAL CROSSMINTON CHAMPIONSHIP 2019-20 . WE WISH HIM GOOD LUCK FOR THE ASIAN CHAMPIONSHIP.

 TECHESTA EFFUSION AT  D.A.V PUBLIC SCHOOL, SRESHTHA VIHAR ON 6.8.19

NAME OF THE EVENT – CHROMA CANVAS

S.NO

STUDENT’S NAME

CLASS& SEC.

POSITION

1

AYUSH  SINGH

IV –A

2ND

2

GAURAV KUMAR

V-A

2ND

 

ZONAL GAMES AND TOURNAMENTS-2019-20 organized by South Delhi Municipal Corporation Education Department held at South Zone, Green Park

Name of the game- Kho-Kho

S.NO

STUDENT’S NAME

CLASS & SEC.

POSITION

1

ABDUL MANAN

V -A

1ST

2

TEJAS JOSHI

V-A

1ST

3

PIYUSH PAL

V-A

1ST

4

AYUSH KUMAR

V-A

1ST

5

TUSHAR SINGH RAWAT

V –A

1ST

6

SAMARTH KRISHNA

V-B

1ST

7

AVNEESH RAWAT

V-B

1ST

8

M. ARSALAN

V-B

1ST

9

ADARASH KUMAR

V-B

1ST

10

NIVRIT MOHAN MALIK

V-B

1ST

11

NISHANT THAKUR

V-B

1ST

12

YUDHVEER

V-B

1ST